MIŠO SABO BUDE SÁM SEBOU NA FASHION SHOW RECYKLOVANEJ MÓDY

Miško Sabo je známy svojim aktívnym ekologickým postojom. Zakladá si na jednoduchom a nadčasovom štýle, miluje biele tričká z biobavlny a pohodlné džínsy. V takomto outfite ho budete môcť vidieť aj dnes moderovať 3. ročník Fashion Show recyklovanej módy.

IMG_3935

Tento rok budeš opäť moderovať FASHION SHOW RECYKLOVANEJ MÓDY. Čím si Ťa táto aktivita získala?

Je v téme, ktorá mi je blízka. A tým nemyslím módu, ale recyklovanie. Čoraz viac sa nielen súkromne, ale aj profesne venujem “fashion with heart”. A najmä vďaka tejto akcii som sa začal zaujímať o upcycling. 

Si známy svojim ecofriendly postojom a uplatňuješ to aj vo svojom šatníku. Čím sa pri výbere oblečenia riadiš a aké sú Tvoje priority.

Moje oblečenie musí byť funkčné a pohodlné, vzájomne kombinovateľné a pokiaľ ide o biele tričká, ktoré nosím, musia byť zo 100% bavlny. Ideálne organickej. Uprednostňujem značky, ktoré sa hlásia k hodnotám udržateľnosti. 

dvere

Ako vnímaš koncept slow fashion? Myslíš, že je to len trendy vec, alebo budúcnosť, ktorá má šancu nahradiť fast fashion? Máš vo svojej garderóbe slow fashion kúsky?

Slow fashion nie je pre mňa trend, ale filozofia zodpovednosti a ohladuplnosti. Moja najväčšia pýcha sú teraz džínsy vyrobené zo šiestich starých kusov. 

1

Tretí ročník FASHION SHOW RECYKLOVANEJ MÓDY predvedie kolekciu modelov vytvorených primárne z PVC materiálov. Takouto formou chcú organizátori upozorniť na alarmujúci stav v oblasti výroby a spotreby plastov a to najmä s ohľadom na nedostatočnú recykláciu a nadmernú tvorbu plastového odpadu, ktorý nielen znečisťuje prírodu, ale usmrcuje aj množstvo živočíšných druhov. Ako vnímaš takúto podobu módy? 

Každá aktivita, ktorá upozorní na to, že sa topíme v plaste, je dobrá aktivita. Je mi do plaču, keď chodím ráno behať a vidím PVC vrecká, tašky, fľaše – rozfúkané na trávnikoch, na stromoch, v jazere, kde pomedzi to plávajú kačky a labute. Sám to nevládzem všetko zozbierať! Nerozumiem ako je možné, že to niekomu nemôže trhať srdce… 

Na Slovensku stále veľa ľudí považuje recykláciu za stratu času. Triediš doma plasty, papier, prípadne bio odpad? 

Ja áno. Ale žiaľ, tiež som už bol svedkom toho, ako separovaný papier a plast skončili v jednom aute s komunálnym odpadom. Keď som volal do OLO, nik sa so mnou o tom nechcel baviť… 

IMG_3937

Čo môžeme každý bez ujmy zaradiť do bežného života, aby sme tak prispeli k zníženiu spotreby a odpadu plastov? Aké tri veci by si odporučil bežnému Slovákovi, ktorý nie je príliš zasvätený do recyklácie?

1.) čapovať si vodu do večnej pitnej fľaše

2.) chodiť na nákup s látkovou taškou

3.) nebaliť si všetko do samostatných sáčkov

IMG_3936