Lýdia Eckhardt podporuje Fashion Show recyklovanej módy

Už po druhýkrát ste súčasťou projektu FASHION SHOW RECYKLOVANEJ MÓDY, tentokrát ako jeho patrónka. Čím si Vás táto aktivita získala? 

Som šťastná, že  aj na Slovensku vznikajú projekty, ktoré upozorňujú  na alarmujúci stav našej planéty. Už aj v minulosti som vnímala potrebu recyklácie a citlivejšieho  vzťahu k prírode, ale najviac ma však zasiahlo asi moje cestovanie a reálne poznanie života v iných krajinách. Uvedomila som si, ako ťažko a za akých naozaj neľudských  podmienok musia mnohí ľudia pracovať , aby nám splnili túžbu po módnosti a tiež uspokojili mnohé vrtochy módy. Priame poznanie tejto skutočnosti, ale aj množstvo filmov, ktoré som videla  v súvislosti s touto problematikou ma presvedčilo, že je potrebné začať od seba. Viem, že nezmením celý svet, ale seba zmeniť môžem.

 450IMG_1851

Je o Vás známe, že máte hlboké ekologické uvažovanie. Aký je Váš pohľad na slow fashion? Myslíte, že tento trend môže byť do budúcna určujúcim a z pohľadu životného prostredia aj nevyhnutným, alebo je to len výsada istej skupiny ľudí a fast fashion bude naďalej určovať smerovanie textilného priemyslu?

Textilný priemysel, je priemysel ako ktorýkoľvek iný  a jeho cieľom je vytvoriť zisk. Je to logické, že mnohé firmy prichádzajú s novými nápadmi  ako zaujať, aj keď  často  to nie je  v duchu ekológie. A možno práve takéto podujatie vysielajú signály a vysvetľujú prečo je dôležité sa zamerať na slow fashion. Kvantitu premeniť na kvalitu, podporiť domácich výrobcov, ktorí prenášajú do produktov (a to nie len v móde) lásku a nie utrpenie…. Aj keď cena výrobku môžu byť vyššia, ale určite  si takýto produkt  zachová dlhšie svoju kvalitu a nám prinesie aj pozitívny vnútorný pocit.

450IMG_2042

Tretí ročník FASHION SHOW RECYKLOVANEJ MÓDY predvedie kolekciu modelov vytvorených primárne z PVC materiálov. Takouto formou chcú organizátori upozorniť na alarmujúci stav v oblasti výroby a spotreby plastov a to najmä s ohľadom na nedostatočnú recykláciu a nadmernú tvorbu plastového odpadu, ktorý nielen znečisťuje prírodu, ale usmrcuje aj množstvo živočíšných druhov. Ako vnímate takúto podobu módy? 

Tlieskam takýmto projektom a teším sa množstvu mladých nadšencov, ktorí pripravujú recyklované modely  a možno práve touto formou silnejšie zasiahnu aj okolie. Deti netreba vychovávať, ale je potrebné správne žiť a ony sa určite pridajú. Filozofiu, ktorú ja dlhodobo  žijem je možné aplikovať aj v ekologickom správaní. Lebo hovoriť o tom nestačí, je potrebné osvojiť si takéto žitie, ktoré naozaj nevyžaduje veľké námahu. Chodiť nakupovať  s vlastnou taškou, či prúteným košíkom mi  nerobí problém. Ani obmedziť výber minerálnych vôd v plastových fľašiach a nahradiť ich sklenými, či separovať odpad ma vôbec nezaťažuje…. Tradície rodiny je potrebné zachovávať. Pri spomienke na našich starých rodičov ten pozitívny pocit  mám  a vždy s láskou spomínam na ich skutočne skromný, striedmy, šetrený  a tým aj  ekologický život. Ale budú ho mať aj generácie, ktoré prídu po nás?!

lydia 450y

Čím sa pri výbere nového kúsku do Vášho šatníka riadite?

Teraz  mi nebude veriť, ale ja sa obliekam veľmi jednoducho, prakticky a kvantitu som už dávno vymenila za kvalitu. Veď aj moja typická ženská márnivosť je uspokojená tým, že všetko, čo máme v salóne môžem využiť. A čím je človek vekom zrelší, vie si aj zo zopár kúskov skombinovať zaujímavý outfit, ktorý stačí doplniť niečím malým novým a zaujímavým.

 450IMG_2049

Na Slovensku stále veľa ľudí považuje recykláciu za stratu času. Ako je to u vás doma? 

Aká strata času?!  Veď či hodím plast medzi spoločný odpad, alebo ho separujem mi nezoberie žiadny čas navyše. Tak je to aj pri šetrení s vodou. Už len uvedomenie si, že v mnohých krajinách bojujú o každú kvapku vody a my si ju pustíme a tečie! O tom, že je teplá a ešte aj pitná ani nehovorím. Aj oslobodenie od množstva hmotných statkov mi spôsobilo určitú vnútornú pohodu. Netvrdím, že máme žiť ako Robinsoni na pustom ostrove, ale určitá striedmosť od hmotných statkov je často sprevádzaná vnútornou slobodou. Možno ste už niekedy počuli, alebo čítali moje vyjadrenie, že ja už chcem investovať len do dvoch vecí – DO ZDRAVIA a DO VZŤAHOV. Lebo len keď toto budem mať, dostaví sa aj vnútorné šťastie. Samozrejme pri mladej generácii je potrebné tento výrok doplniť, aby si naplnili aj iné životné potreby, ktoré ja už mám.

450 Lydia kvety

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.