JARO BEKR MÁ ZIMOMRIAVKY

A budete ich mať aj vy, keď sa prídete zajtra pozrieť na Fashion Show recyklovanej módy. Jaro Bekr pre tento ročník pripravil choreografiu a hudobnú dramaturgiu, z ktorej nám už pri dnešnom skúšaní naskakovala husia koža. Predstavíme vám príbeh plastov, ktoré našu planétu, ako mnohé ďalšie výdobytky modernej doby, postupne vedú do záhuby. Našou snahou je poukázať na negatívny vplyv, prebudiť vaše zmysly a uvažovanie a motivovať vás zamyslieť sa nad tým, aké následky má naša nutkavá potreba vlastniť veľa oblečenia, vecí a najmä plastov a výrobkov z nich.

450IMG_5773 copy

Tento rok pripravuješ pre FASHION SHOW RECYKLOVANEJ MÓDY choreografiu. Čím si Ťa táto aktivita získala a ako vnímaš túto spoluprácu?

Ja sa teším každej spolupráci ktorá vedie k zlepšeniu životného prostredia a života pre nás a v budúcnosti pre naše deti.

Ako chceš zaujať návštevníkov prostredníctvom choreografie? Čo chceš, aby si z prehliadky aj vďaka Tvojej práce odniesli?

Pri takejto autorskej móde, ktorá je veľmi špecifická by som to nenazýval choreografiou. To by bolo moc odvážne J Mojou úlohou bude však nielen otázka pohybu na móle, ale napríklad aj hudba, svetlá atď. Čiže budem rád, ak diváci pocítia počas prehliadky nejakú emóciu.

Máš nejakú víziu, ktorej obrysy by si nám mohol prezradiť?

Všetko je v štádiu prípravy, ale jedno môžem povedať, a to že milujem filmovú hudbu, takže sa tam určite objaví.

Poznám Ťa ako človeka s ekologickým postojom v denno dennom živote. Riadiš sa eko princípmi aj v obliekaní? Čím sa pri výbere oblečenia riadiš a aké sú Tvoje priority?

Dnes je riadiť sa eko, bio atď. princípmi moderné a zároveň, ak to chce človek robiť naozaj vážne, je to dosť ťažké. Takže ja som niekde medzi. Snažím sa napríklad kupovať iba veci ktoré potrebujem, čo sa mi v minulosti nedarilo 😉 Snažím sa zistiť si o značke viac a ak sa neriadi princípmi ktoré ja vyznávam, nekúpim si od tej značky nič.

Ako vnímaš koncept slow fashion? Myslíš, že je to len trendy vec, alebo budúcnosť, ktorá má šancu nahradiť fast fashion? Máš Ty, alebo Monika nejaké slow fashion kúsky, ktoré majú pre vás mimoriadnu hodnotu?

Myslím, že budúcnosť sa v tomto ťažko odhaduje. Ľudia budú vždy pohodlní, ovplyvniteľní reklamou atď. A ešte je to aj otázka ceny, keď malá autorská, nie sériová výroba ťažko konkuruje cenou veľkovýrobe. Áno máme aj my nejaké kúsky zo slow módy, no skôr z princípu, že mi je sympatickejšie podporiť niekoho menšieho, miestneho a kúpiť si niečo jedinečné, ako kupovať niečo od veľkej nadnárodnej módnej firmy, aj keď aj také kúsky samozrejme doma mám.

Na Slovensku stále veľa ľudí považuje recykláciu za stratu času. Recyklujete doma plasty, papier, prípadne bio odpad?

Áno samozrejme. Recyklácia je podľa mňa naša jediná možnosť do budúcnosti. Recykloval som ešte keď som býval v Bratislave. Momentálne žijem v Rakúsku a tu inú možnosť ani nemáte. Respektíve máte, ale riskujete pokutu J 

450IMG_5771 copy

Čo môžeme každý bez ujmy zaradiť do bežného života, aby sme tak prispeli k zníženiu spotreby a odpadu plastov? Aké tri veci by si odporučil bežnému Slovákovi, ktorý nie je príliš zasvätený do recyklácie?

Nerád niekomu niečo odporúčam. Na to som dosť nedokonalý J Ale poviem vám, čo robím ja. Pozerám sa napríklad na obal a materiál výrobku. Veľa vecí sa dnes už balí do recyklovateľných obalov. U mňa má taký výrobok plus. Igelitové tašky, o tom je škoda hovoriť. Samozrejme kupujem papierové. Nesprávam sa ako prasa vo svojom okolí 😉 Zo srdca neznášam neporiadnych ľudí v prírode, ale aj v meste. Ak niekto po sebe nechá neporiadok a je lenivý po sebe upratať. Príroda si s takýmto odpadom sama neporadí a nám to zaberie pár minút odniesť to do kontajnera, kam ten odpad patrí.

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.