BARTINKI – SLOVENSKÁ SLOW FASHION ZNAČKA

logo

Bartinki je slow fashion značka produkujúca unikátne kúsky a limitované edície, využívajúc vintage a nechcené materiály ako zvyšky látok, surplus či poškodené textílie z iných prevádzok. Každý kúsok je starostlivo vyrobený s ohľadom na kvalitu a komfort. Značka vznikla v roku 2011 v Holandsku a momentálne sa presúva na Slovensko. Jeden model z dielne Bartinki Vám predvedieme na Fashion Show recyklovanej módy 2017. 

Dizajnérka za značkou, Martina Mareková Kuipers, využíva limitácie materiálov a vkladá do tvorby jej vlastný eklektický mix, čím vytvára špecifické dizajny nadčasového charakteru. Inšpiráciu čerpá najmňä z 70-90 rokov a folklóru, ktoré sa snaží pretransformovať do moderného dizajnu s dôrazom na komfort nosenia.

450v obyvacke copy

Aké materiály využívaš najčastejšie pri svojej tvorbe?

Takmer stále využívam vintage, teda staré materiály, a popri tom i nechcené materiály, ktoré sa stávajú odpadom len preto, že už nie je o ne záujem. Buď sú nejakým spôsobom poškodené, alebo jednoducho nie je priestor ich skladovať, poprípade je to zvyšný materiál po zatvorenej prevádzke a podobne.

Existuje konkrétny materiál, prvok, ktorý vo svojich dizajnoch využívaš najviac/najradšej? Prečo si si ho vybrala?

Veľmi využívam stuhy, staré, pletené alebo tkané, jednoducho preto, že sú krásne a viem si ich na miestnom blšáku nakúpiť v rôznych vzoroch. Okrem toho mám veľmi rada vlnu ako materiál, príde mi veľmi prirodzená pre naše klimatické podmienky. Často dizajny dopĺňam kovovými očkami, čím sa krásne zvýrazňuje kontrast nového a starého.

450golier 2 copy

Aká veľká časť Tvojich dizajnov pozostáva z recyklácie materiálov či upcyclingu?

Je to drvivá väčšina. Materiály, ktoré používam, sú odpadové, aj keď sú to nové, častokrát nepoškodené látky. Občas musím siahnuť po nových, plnohodnotných materiáloch, ako nite, vlizelín či podšívka, ale napríklad gombíky používam len staré.

Je trvalá udržateľnosť v móde podľa Teba na Slovensku rastúcim trendom? Prečo je dôležitá?

Áno, určite je to momentálne trend, ale verím, že sa z trendu stane aj bežná záležitosť. Je to vlastne len návrat k tomu, čo tu bolo pred týmto rýchlym životným štýlom, čo vedieme dnes. Udržatelnosť je nevyhnutnosť nielen v módnom, ale v každom priemysle, ak chceme na tejto planéte prežiť.

450kabatik detail copy

Čo pre Teba znamená pojem slow fashion?

Slow fashion nie je žiaden novodobý vynález, je to len vytváranie nášho oblečenia tak, ako to robili naše staré mamy. Vyrábali si kusok po kúsku s tým, že sa o svoje odevy dôkladne starali. O to ide aj v slow fashion – vyrobiť lokálne, kvalitne, a potom vlastniť (a nosiť) módny kúsok aj roky.

Tento rok sa zúčastňuješ Fashion show recyklovanej módy – ako sa Ti tvoril model z PVC materiálov? Ako sa s nimi pracuje? Ako by sa dali využiť v bežnej každodennej móde?

Na model do show som využila baner z makšieho materiálu, ako sú bežné banery, ale aj tak je to omnoho pevnejší materiál, než látka. To znamená, že aj inak padá a inak pracuje. Tento materiál je skôr na vonkajšie ošatenie, ako bunda alebo pršiplášť, poprípade na tašky.

 450profilovka copy 2

Ako nakupovať a používať oblečenie tak, aby sme zároveň šetrili životné prostredie?

Najlepšie je začať tým, že úplne prestanete nakupovať a budete využívať len to, čo máte v skrini. Dajte si rok bez nakupovania. Ja som si takúto výzvu dala pred 6 rokmi, dva roky som vydržala nenakupovať a potom som ozaj len kúpila to, čo bolo nevyhnutné. Bez nakupovania a zbytočného zaplavovania šatníka si človek vytvorí predstavu, čo vlastne naozaj potrebuje a aj si ľahšie ujasní vlastný štýl. Je to úžasná sloboda nebyť ovplyvňovaný okolitými trendami, ale obliecť si len to, čo chcem ja. Ďalším bodom je dôkladná starostlivosť – presne ako kedysi, keď nebolo oblečenia, každý kúsok musel vydržať, lebo mal svoju funkciu. Predstavte si, ako sa o oblečenie (a domácnosť) starali naše babičky. Domáce mydlo a organické čistiace prostriedky, manuálne odstraňovanie škvŕn, sušenie v tieni, skladovanie oblečenia na vešiakoch, levanduľové vrecúška proti moliam – tieto maličkosti v závere predlžujú životnosť oblečenia a aj sú šetrné k životnému prostrediu.

450na posteli copy

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.