Mária Štraneková – priekopníčka recyklovanej módy na Slovensku

Mária Štraneková  je odevná dizajnérka a teoretička, ktorá od r. 2007 posobí pod značkou mayamay. Prostredníctvom kolekcií sa snaží poukazovať na aktuálne otázky a problémy súčasnosti. Problematiku ekológie, recyklácie a nastupujúcej fast fashion začala riešiť už v kolekcii Protection v roku 2007. Nesleduje rýchlo meniace sa módne trendy, skor tvoriť nadčasové a dizajnérsky funkčné modely. V tvorbe využíva inšpirácie a prvky z lokálnych tradícií, ktoré prevádza do súčasnej podoby odevu. Kontinuálne, okrem klasického remeselného vypracovania zapracováva i aktuálne inovatívne technológie a materiály. (Svietiace šaty 2008, The Dust 2012). Mária Štraneková je držiteľkou niekoľkých prestížnych ocenení a titulov. (Top styl Designer, Brillance Fashion talent).

450 profil copy

Kolekcie predstavuje z pohľadu dizajnérky, ktorej ide ako o tvorbu autorského a nadčasového odevu, tak i o jeho „pridanú hodnotu”, či vzťah k súčasnému umeniu a k súčasnej spoločnosti. V rámci vlastnej dizajnérskej tvorby i pedagogickej praxe sa snaží poukazovať na súčasné fenomény ako sú: vzájomný vzťah módy umenia a dizajnu, inovatívne techológie v rámci odevného dizajnu, ekológia a aktuálne najmä tradícia. Dôraz kladie na konceptuálny rozvoj kreativity a originality študentov, zameranie sa na vytvorenie malosériovej výroby a založenie si vlastných značiek.

450 03 copy

The Dust  2012,  foto: Vojtech Veškrna 

450 6 a copy

Kolekcia Ephernity Orange fashion 2012 – refinery gallery

O značke mayamay

„Šaty, ktoré zahalia telo, odhalia ducha”. Odevy sú komunikáciou medzi autorom, okolím a v hlavnej miere nositeľom. Nositeľ je v mojej tvorbe prvoradý. Auru jedinečnosti jednotlivým modelom dodáva visačka “Life care instruction”. Parafrázou na klasické ošetrovacie symboly, visačka poukazuje ako si zlepšiť život, naplno využiť svoj talent.

Medzi klientov značky mayamay patrí i  rada významnými osobností umeleckej a mediálnej scény. Fashion Show recyklovanej módy predstaví už 29. septembra 2017 svetelné šaty Márie Štranekovej, kde namiesto šperkov pôsobí svetlo, všité priamo do PVC modelu. Nenechajte si újsť jedinečnú módnu prehliadku. Tešíme sa na vás od 19.30 hod. v Rafinery Gallery!

450 tvar copy

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.